30 Nisan 2010 Cuma

Dantel Sabahlık ve Gecelik

Canım annemin 35 yıl önce kendi çeyizi için yaptığı sabahlık ve gecelik. Daha önce eklediğim bebek battaniyesi ile aynı örnek. Bunu hem ben hemde kız kardeşim çok beğeniyorduk ve kendi çeyimize istiyorduk annemden vermesi için.. Güzel annem ikimize de kıyamadı birer takımda bizlere yaptı. Benim ki gül kurusu kardeşimin ki sarı.

Kına tepsisi ve sepeti

Kardeşimin kınasında kullandığımız kuruyemiş ve kınaları dağıttığımız sepet ve kınayı yaptığımız tepsisi.
Kardeşimin elbisesi fuşya rengiydi kırmızı yakışmayacağını düşündük ve farklı olması için sepetin ve tepsinin süslemesi tabi ki anneme ait. Kına eldivenleri ve yüzüne örttüğümüz örtüde fuşya rengiydi fakat onları kardeşim nereye koyduğunu hatırlamadı ve bulamadı onun için paylaşamıyorum.

Sepeti elişi sepeti olarak kullanıyoruz içinde elişi kitapları var. Tepsi de öyle duruyor.


29 Nisan 2010 Perşembe

Boncuk Perde

Boncuktan yaptığım mutfak kapısına asacağımız perdem bitti. Henüz daha asamadık asmak için aparatı bulamadım marangozdan iki ince çıta alıp askı ile asmam lazım. Masanın üstünde kapıya perde olarak asılacak günü bekliyor. Farklı bi modelide canım kardeşim için yapıcam daha sonra talep olursa sipariş üzerine istenilen modelde yapmayı da düşünüyorum.   

Boncukları temin etmek baya bi sıkıntılı oldu her renkte bulabilmek zor oluyor.


Etamin Havlu

Etamin havlulara devam... İlk resim lila ve mor tonları yakın çekimde mavide kullanıldı. Daha farklı renklerle de yapılabilir.  

28 Nisan 2010 Çarşamba

Etamin Havlu

Etamin havlu anneciğim işlemişti. Havluya sarılma işlemi yeni yapıldı. Annem iki kızını da evlendirdi şimdi torununa çeyiz hazırlıyo :)) benide büyük bi yükten kurtarmış oluyo.. Dimi annem..

Dantel Havlu

Bizim dantel havlulardan bir örnek daha gören herkes örneğini alıyo tabi havluya sarma işi yine annemin marifetli ellerinden. Bu havluda kuzenimizin çeyizi için iyi günlerde kullan Esra'cım..
 

27 Nisan 2010 Salı

Pike Takımı Örneği

Bu örneği çok beğeniyorum. Evlenmeden önce kayınvalideme havlu işlemiştim bu örnekten şimdide bi yakınımız pike takımı olması için işlemiş. Annemin merifetli ellerinden güzel bi pike takımı daha gelecek yakın günlerde..  Bende kızıma yapcam bu örnekten pike takımı olması için çok güzel.

Örneğini çıkarmak isteyenler için parça parça çektim resmi anlaşılıyordur umarım sırasıyla işlendiğinde yukarıda örneği oluşturuyor. Şimdi düşündüm bi havlu daha yapim bu örnekten :))

26 Nisan 2010 Pazartesi

Etamin Havlu

Yeni bitirdim ve hemen resimlerini çekip bloguma ekledim. Kızımın uyumasını fırsat bulduğum anlar da genelde geceleri zevkle işlediğim etamin işlemeli havlu. Yeni örneklerle devamı gelecek çok zevkli..
 

24 Nisan 2010 Cumartesi

Etamin Masa Örtüsü

Kardeşimin, annemin masası için işlediği etamin masa örtüsü. iki uzun dikdörtgen parça her iki ucunda da işlemesi var. Annem tarafından dantelle birleştirildi. İkinizi de çok seviyorum güzel emeğinize sağlık..  Annem çok severek kullanıyor ve çok hoş duruyor.

Dantel Bohça

Annemin atölyeden müşteri kumaşı ve danteli getirdi pikosu annemden.. Paylaşmak istedim.

23 Nisan 2010 Cuma

Mutfak Havlusu

Uğur böceği farklı bi şekilde karşımızda gerçekten uğur getiriyomu bu uğur böcekleri.. Getirmese adı uğur böceği olmazdı heralde :))
Bugün yorucu bi gündü hiç halim olmasa da mutfak havlularını eklemek istedim. Resimlerini dün çekmiştim bugün ancak ekleyebildim..Mutfak Havlusu

Mutfak havlusu farklı bi örnekle.

Mutfak Havlusu

Severek kullandığımız mutfak havlularımız.. İşlemeler küçük olduğu için çok vakit almıyor. Dikim işlemi tabiki güzeller güzeli canım annemin ellerinden..

Havlunun iki yüzü var açık hali böyle asıldığında tek tarafı görünüyor. İki yüzünü farklı işlemeler yapılabilir.

Dantel Fiskos

Güzel annemin emeklerinden her zaman kullandığımız dantel fiskos örtümüz. Bu örneği farklı yerlerde de çok gördüm. Merserize bi bluz yapılmş kollarıbu örnekten çok hoş görünüyordu..

Dantel Fiskos

Annemin dantel fiskos örtüsü güzel kuğular serince çok hoş oluyor..

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ÇOCUK Bayramı

Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Başka söze gerekmi var.


Fistolu Nevresim Takımı

Bu takımın fistosunu çok beğeniyorum. Yurtdışından geldi. Çok cici bi takım annem hem bana hemde kardeşime yaptı henüz ben daha kullanamadım kıyamadım çok cici ama yeni evimde kullanıcam allahın izniyle..
Ellerine sağlık güzel annem...

22 Nisan 2010 Perşembe

Kanaviçe Pike Takımı

Kanaviçe işlemeli pike takımı örneği çok hoş tam olarak görünmüyor fotoğrafların çekimini kardeşim yapmıştı.

Bu fotoğrafı çektiğinde ilerde bi blog açacağımı hiç düşünmişti ve bende düşünmüyordum. Ama yemek bloglarında tariflere bakarken hobi bloglarını da farkettim neden olmasın ki bizde kendimizi bildik bileli elimizde işimiz eksiksiz oturamazdık geçmişten bugüne yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı sizinle paylaşmak istedim..


Dantel Nevresim Takımı

Dantel nevresim takımı resimden farkedebilirimisiniz bilmiyorum ama bu takımda kullanılan kumaşı çok güzel duruyor.


Bende istiyorum anne yeni evimde kullanırım.. Ellerine emeğine sağlık güzel annem..

21 Nisan 2010 Çarşamba

Dantel Masa Örtüsü

Annemin 24 yıl önce kardeşime hamileyken yaptığı yuvarlak masa örtüsü ben fiskos üzerinde resmini çektim..Ellerine sağlık annemm....

Kanaviçe yastık

Yıllar öncesinden bi kanaviçe ben çocuktum işlendiği zamanı hatırlıyorum. Tek bir yastık örneğiyle beraber.. Renk tabiki yine benim bahar rengim liloşum...

20 Nisan 2010 Salı

Dantel Nevresim Takımı

Annemin ellerine sağlık çok harika görünüyor. Annemin atölyeden yatağa sererek çekmek isterdim daha güzel ve hoş görünüceğine eminin ama fırsat olmadı, bugün yağmurlu havadanmı ne hiç halim yok üşendim açıkçası :((( böyle bile güzel göründüğünü düşünüyorum...

Dantel nevresim takımı

Dantel nevresim takımı...  

Namaz başörtüsü

yine namaz örtü bu fakat bu üçgen kısmına işlenmiş olarak..

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails